مقالات گاز
مقالات جديد گازي
نويسندگان
لينک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 10
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 1046

گاز استيلن

 

با وجود كشف گاز استيلن توسط ادموند ديوي در اويل 1800 ميلادي ولي تا اواخر اين صده استفاده ي گسترده اي گاز استيلن بعمل نيامده بود.
گاز استيلن يا اتين كه كوچكترين عضو از خانواده ي آلكين هاست داراي فرمول مولكولي C2H2 است كه در آن دو اتم كربن بوسيله ي يك پيوند سه گانه به هم متصل شده اند به همين خاطر استيلن جزء تركيبات غيراشباع به شمار مي آيد.
گاز استيلن گازي بي رنگ و به شدت قابل اشتعال مي باشد كه بوئي شبيه به بوي سير دارد.
گاز استيلن گازي بسيار فرار است لذا به محض تماس با گاز اكسيژن به شدت مشتعل مي شود .
گاز استيلن با توجه به ساختار شيميائي كه دارد داراي بالاترين نقطه ي اشتعال در ميان هيدروكربن هاست.

 

گاز استيلن

 

همچنين به اطلاع مي رساند شركت فاران صنعت نماينده ي انحصاري كمپاني بيريستول در ايران است و قادر به تامين  مخلوط هاي گازي مورد نياز شما مشتريان عزيز  با بالاترين كيفيت و مناسب ترين قيمت و در كمترين زمان ممكن مي باشد.
مخلوط هاي گازي / گاز هاي كاليبراسيون از نظر امكان تهيه به دو دسته تقسيم مي شوند.
رادفورد و توماس رويدز در سال 1907 اثبات كردند كه ذره هاي آلفا همان هسته ي هليوم مي باشند . اين دو دانشمند با طيف سنجي گاز جمع آوري شده در اثر نفوذ ذره هاي آلفا در ديواره ي يك شيشه ي خالي به اين نتيجه رسيدند.
اين هواي فشرده به كمك روش هائي رطوبت زادائي و عاري از بخار آب مي شود  تا حداقل رطوبت ممكن را داشته باشد به همين دليل به هواي خشك مشهور است.
شركت فاران صنعت در برخي مواقع جهت سهولت كار مشتريان و كاهش هزينه هاي خريد رگولاتور و يا تعويض شير سيلندر  اقدام به ارسال كانكشن جهت تبديل ولو هاي نري به مادگي و يا ولوهاي مادگي به نري ( فارغ از چپ گرد يا راست گرد بودن شير ) به همراه سيلندرها، جهت استفاده ي مصرف كنندگان مي نمايد .
2-  در پالت هاي فيتينگي كليه اتصالات و قطعات بصورت فورچ توليد مي شود ( قطعات توليد شده به اين روش از استحكام و مقاومت بالاتري در برابر فشارهاي بالا و خوردگي برخوردار مي باشد ).
گاز دي اكسيد كربن گازي بيرنگ و بي بو است و داراي طعمي مايل به اسيد مي باشد ( در صورت استنشاق بدليل تركيب شدن با بزاق دهان اسيد كربنيك توليد مي كند ).
در خصوص شيرهاي سر سيلندري سه استاندارد جهاني شناخته شده و مطرح  وجود دارد كه دو مورد و فقط شماره هاي محدودي از آن ها بيشترين كاربرد را در ايران دارد و شركت فاران صنعت در راستاي حمايت از شما مصرف كنندگان گرامي و همچنين رعايت قوانين و اصوال ايمني شير هاي سر سيلندر اقدام به پياده سازي اين استانداردها و آگاهي هرچه بيشتر مشتريان خود نموده است.
بدليل وجود فلوئور كه الكترونگاتيوترين عنصر جدول تناوبي است در گاز سولفور هگزا فلورايد، اين گاز بعنوان يك عامل مهم و حياتي در جذب الكترون هاي آزاد و ايجاد محيطي عايق بسيار پركاربرد است.
به گونه اي كه مشتريان گرامي در خصوص مخلوط هاي گازي LEL متان در اير و LEL هيدروژن در اير ( اين مخلوط هادتكتورهاي گازي بسيار پركاربرد است ) بدليل استفاده ي اپراتور از مخلوط هاي گازي فوق الذكر در سيلندرهاي قابل حمل و كوچك ، تا دو سه سال پيش مجبور به خريد از كمپاني هاي خارجي ، پرداخت مبلغ بالا و تحمل زمان هاي طولاني جهت تحويل كالا بودند ولي تيم فني شركت فاران صنعت با ارائه مخلوط هاي گازي فوق الذكر و موارد مشابه در سيلندرهاي قابل حمل و قابل شارژ با بالاترين كيفيت ممكن و قابل رقابت با برندهاي خارجي موفق به جايگزيني مخلوط هاي گازي داخلي به جاي مخلوط هاي گازي وارداتي گرديده است و استقبال مصرف كنندگان جهت تهيه مخلوط گازي مورد نياز خود در قالب پكيج ارائه شده توسط تيم فني شركت فاران صنعت به جاي خريد از كمپاني هاي خارجي خود گواه اين مدعاست.
گاز كلر ، زرد مايل به سبز است ، اين گاز داراي بوي بسيار بد و خفه كننده شبيه به مايع سفيد كننده مي باشد و بسيار سمي  است و بدليل يك الكترون آزادي كه در لايه آخر خود دارد فوق العاده واكنش پذير است.
گاز ايزوبوتان يا گاز متيل پروپان با فرمول مولكولي  ISO-C4H10 چهارمين عضو خانواده آلكان ها به شمار مي آيد كه در آن سه كربن بصورت خطي و يكي از كربن ها به صورت شاخه دار به كربن شماره 2  وصل مي باشد.
گاز هواي خشك يا گاز Z-Air : هواي خشك يا هواي فشرده كه به هواي صفر هم مشهور است كه با نماد شيميائي Z-Air هم نمايش داده مي شود همان هوايي است كه ما در آن نفس مي كشيم و زندگي مي كنيم فقط با اين تقاوت كه فشاري بالاتر از فشار جو بر آن وارد شده و بصورت فشرده در آمده است .
اتيلن مي تواند در دماهاي خاصي به شكل جامد يا مايع هم وجود داشته باشد اما اغلب بصورت گاز است .
خواص خاموش كنندگي و عايقي گاز سولفور هگزا فلورايد به دانسيته آن بستگي دارد و به همين جهت از دانسيته سنج در كنترل مقدار گاز در كليد استفاده مي شود. دانسيته مناسب جهت استفاده در تجهيزات فشار قوي در محدوده 25 كيلوگرم بر متر مكعب تا 70 كيلوگرم بر متر مكعب است.
گاز سولفيد هيدروژن داراي جرم مولكولي 34.082 gr/mol مي باشد.
گاز سولفيد هيدروژن بدليل قدرت حل شوندگي كه در آب و روغن دارد ، در آب هاي سطحي ، زيرزميني ، محيط هاي دريائي و  خاك هاي مرطوب وارد شده و به اين ترتيب مسافت هاي طولاني را طي مي نمايد.  
گاز پنتان با فرمول مولكولي  C5H12 پنجمين عضو خانواده آلكان ها به شمار مي آيد .
گاز هگزان با فرمول مولكولي  C6H14 ششمين عضو خانواده آلكان ها به شمار مي آيد  كه از شش اتم كربن و 14 اتم هيدروژن تشكيل شده است.
اين عنصر داراي وزن اتمي 14.0067 kg/mol است.
جرم مولكولي پنتان  72.15gr/mol  است.
جرم مولكولي ايزو بوتان  58.12gr/mol  است.
گاز كربن مونوكسيد معمولا بصورت خالص و  تركيب با گازهاي ديگر در قالب مخلوط گازي در آزمايشگاه هاي تحقيقاتي استفاده مي شود. ( مخلوط كربن مونوكسيد و گاز نيتروژن يك گاز اصلي در واحد فرآيند پتروشيمي ها مي باشد )
اين ماده در سال 1774 توسط دانشمند مشهور فرانسوي  " آنتوني لاوازيه " اكسيژن نامگذاري شد .
وزن اتمي اين عنصر 1.00794 gr/mol است.
پروپان بي رنگ و بي بو است و بسيار قابل اشتعال است . جهت ايمني بيشتر  در هنگام جابجائي پروپان مايع به آن اتيل مركاپتان تزريق مي شود كه بوئي زندده شبيه به تخم مرغ گنديده دارد تا در صورت نشت پروپان به سرعت استنشاق شده و از بروز خطرات احتمالي جلوگيري شود.
هنري كاونديش "فيزيكدان انگليسي" در سال 1776 براي اولين بار اين عنصر را به عنوان يك ماده مستقل شناخت و نام هيدروژن توسط آنتوني لاوازيه "دانشمند فرانسوي" براي اين عنصر انتخاب شد.
جنس شيرهاي سر سيلندرها بر اساس نوع گاز موجود به دو دسته تقسيم بندي مي شود.
شركت فاران صنعت توانائي تامين گاز كاليبراسيون ليزر ( ميكس ليزر ) مورد نياز مشتريان را در سيلندرهاي يك ليتري تا 50 ليتري و با فشار 120 تا 150 بار دارد.
گاز آرگون ۰٫۹۳۴٪ حجمي و ۱٫۲۸۸٪ جرمي اتمسفر زمين را تشكيل مي‌دهد .
خصوصيات گاز دي اكسيد كربن در دهه 50 از قرن هفدهم به وسيله ي فيزيكداني بنام "بلاك" بررسي شد .
لازم به ذكر است تراكمهاي بالاي گاز دي اكسيد كربن در جو زمين، كه با سوختن سوختهاي فسيلي توليد مي شود، به عنوان آلاينده جوي شناخته ميشود.
گاز كلر چگالي بيشتري نسبت به هوا دارد در نتيجه به سطح زمين نزديك تر است .
گاز هاي كاليبراسيون بعنوان گاز مرجع در دستگاه هاي آناليز مثل كروماتوگرافي گازي ، آنالايزرهاي پرتابل ، كوانتومتر و .. استفاده مي شود.
گاز گوگردي دي اكسيد يا گاز سولفور دي اكسيد با فرمول مولكولي SO2 گازي است بي رنگ ، سمي و غير قابل اشتعال است.
در سال 1844 هوراس ولز با توجه به اينكه قرارگرفتن در معرض گاز نيتروس اكسايد منجر به كاهش توانائي هاي سمعي و بصري و مهارت هاي حركتي فرد در كوتاه مدت مي شود به اثر ضد درد بودن گاز نيتروس اكسايد در عمل هاي جراحي و پزشكي پي برد.
گاز نيتروژن عنصر اصلي اسيدهاي آمينه و اسيدهاي هسته اي است لذا ماده اي  حياتي براي ادامه زندگي به شمار مي آيد.
3- استاندارد CGA يا American Standard  : بر اساس اين استاندارد شيرها همه از نوع male مي باشد و از نظر اندازه معمولا كوچكتر از DIN مي باشد  كه البته اين استاندارد در ايران به اندازه دو استاندارد قبلي شناخته شده نيست و كاربرد ندارد مگر در سيلندرهاي مربوط به مخلوط هاي گازي وارداتي اين شير ها تعبيه شده باشد.
از احتراق كامل گاز اتان كه يك واكنش به شدت گرمازا است و با آزاد شدن 1561 كيلوزول انرژي در هر مول مي باشد ، گاز دي اكسيد كربن و آب بدست مي آيد .
در ايران از آنجايئكه رعايت اين استاندارد براي همه گازها مقدور نمي باشد و هزينه هاي تعويض شير از سوي مشتريان قابل پذيرش نيست، دو شماره از اين استاندارد بيشترين كاربرد را دارد.
گاز اتان در شرايط فشار و دماي استاندارد بصورت گازي بي رنگ ، بي بو ، غير سمي و بسيار قابل اشتعال است.
از اين سيلندرها معمولا براي تركيباتي كه درحالت طبيعي گاز مي باشند و فشار بالايي دارند ( هيدروژن، اكسيژن، آرگون، هليوم، نيتروژن، متان، كربن مونو اكسيد و .....) استفاده مي شود.
2- استاندارد BS يا British Standard : بر اساس اين استاندارد شيرها معمولا توپيچ / مادگي / رزوه داخل يا Female مي باشند .
 يك سري از مخلوط هاي گازي مي باشند كه امكان تهيه آنها در داخل كشور فراهم نمي باشد،چه به دليل عدم وجود متريال اين مخلوط ها و چه به دليل حساسيت بالاي آنها،كه شركت فاران صنعت توانايي تامين اين گونه مخلوط ها را از معتبرترين برندهاي اروپايي و آسيايي دارا مي باشد.
همچنين از گاز پنتان بعنوان حلال در صنعت استفاده مي شود.
ادوارد فرانكلن "شيميست انگليسي" اين عنصر را هليوس نامگذاري كرد و چون انتظار مي رفت فلز باشد به آن پسوند ium- داد. ( بعدها با وجود مشخص شدن اين نكته كه گاز هليوم يك عنصري غير فلزي است اما نام آن تغيير نكرد ).
گاز اكسيژن عنصر مهم هوا است و از طريق عمل فتوسنتز گياهان توليد شده و براي تنفس حيوانات لازم است.
گاز پروپان در حالت عادي به شكل گاز ولي قابل متراكم شدن به صورت مايع قابل حمل است.
گاز بوتان در حالت مايع سبكتر از آب و در حالت گازي سنگين تر از هوا مي باشد.
1. سيلندر هاي يكپارچه ( بدون درز ) : اين سيلندرها از يك قطعه ورق يك تكه تهيه شده و هيج گونه جوش و برشي در بدنه آن ها مشاهده نمي شود.
گاز اكسيژن در دما و فشار استاندارد به صورت گاز است
گاز سولفيد هيدروژن يا هيدروژن سولفوره با فرمول مولكولي H2S كه به اسيد سولفيدريك يا هيدروسولفوريك اسيد نيز معروف است ، گازي است بي رنگ ، سمي و قابل اشتعال كه در غلظت هاي پايين داراي بوئي متعفن شبيه به بوي تخم مرغ گنديده و در غلظت هاي بالا داراي بوئي شيرين است .
گاز دي اكسيد كربن سنگين تر از هوا مي باشد و هميشه در بالاي محيطي كه ايجاد مي شود پخش مي گردد.
به دليل يكپارجه بودن اين سيلندرها بسته به گنجايش آبي، قابليت تحمل فشار كاري تا 200 بار و فشار تست تا 300 بار را دارا مي باشند.
گاز دي اكسيد كربن اولين بار در قرن هفدهم توسط شيميداني به نام "جان باپتيست " شناسائي شد.

 

امتياز:
بازديد:
برچسب: گاز استيلن،
موضوع:
[ ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۶:۵۲ ] [ احمد محمدي ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
خبرنامه
عضويت لغو عضويت
امکانات وب